Добре дошъл в freedrift.net, тук ще намериш всичко за Live For Speed.
Приятна игра от екипа на freedrift.net
Добре дошъл в freedrift.net, тук ще намериш всичко за Live For Speed.
Приятна игра от екипа на freedrift.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
НачалоИндексПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 [Урок] Основи на Adobe Photoshop – част 1

Go down 
АвторСъобщение
I'm King
Редовен
Редовен
I'm King


Брой мнения : 614

[Урок] Основи на Adobe Photoshop – част 1 Empty
ПисанеЗаглавие: [Урок] Основи на Adobe Photoshop – част 1   [Урок] Основи на Adobe Photoshop – част 1 EmptyСъб 26 Мар 2011 - 9:30

Ето и линк за програмата: [You must be registered and logged in to see this link.]

Целта на този урок е да ви запознае с основите и функциите на програмата Adobe Photoshop. Тъй като това е първата част от него, ще обърна внимание на главната лента с опции. Както сигурно сте забелязали, тя е разположена най-отгоре на вашия екран и представлява ето това:



Като изреждам менютата по ред, ще ви разкрия възможностите и как може да ги използвате, като обръщам внимание на по-важните от тях.

1. File

Това е главното меню, или иначе казано – мястото, откъдето се задават основни команди като създаване на ново изображение (New), отваряне на готово (Open) или просто запазване на вече обработеното такова (Save).

- Browse – избирате желаното изображение като посочвате директорията, където се намира то, и съответно можете да видите с подробности неговите характеристики, като например размер, име, резолюция, дата на създаване и др.

- Open Recent – опция за преглед на последните 10 изображения, с които сте работили. Служи за бързо избиране.

- Save As – когато искате да запазите документа си в определен от вас формат, „цъквате” на тази опция. От падащото меню Format избирате желаното разширение, като трябва да съобразите, че някои, като например .jpg и .gif, не поддържат по-нататъшна обработка на слоевете.

- Save For Web – когато сте създали например някой web layout или с други думи – бъдещата начална страница на вашия сайт, и искате да я запазите с всичките бутони и картинки, избирате тази опция. Чрез нея и чрез Slice Tool-а, вече можете (очаквайте бъдещ урок за него) да оптимизирате бутоните и отделните части на layout-а. Когато сте готови, просто избирате Save и задавате избрано име с разширение .html.

- Import – по-важното което е, че оттук можете да изберете някой .pdf файл и да го прочетете, като има опция за избиране на желаната страница.

- Automate – ето тук има една „покрита” опция, за която мисля че малцина знаят, но всъщност ще им се стори полезна, защото си е една екстра. Става въпрос за възможността да си направите собствена галерийка за вашите снимки като изберете опцията Web Photo Gallery. Тази благинка разполага с различни начини за излагане на снимките, Browse меню, откъдето да зададете папката с желаните от вас изображения, начин, по който да се показват те (Thumbnails, Banner, Large Images…) и даже големина, шрифт и начин на разположението им в отделни колони. За да видите точно за какво става дума, ви препоръчвам да й хвърлите един поглед.

- Page Setup – настройване размера на документа.

- Print – отпечатване Smile

- Jump To – прехвърляне на документа в програмата Image Ready, което обаче става и с простото натискане на Ctrl + Shift + M.

2. Edit

Тук се намират друг тип основни функции, като например Cut, Copy и Paste. Предполагам знаете за какво се използват те, така че преминавам направо към по-важните в това меню:

- Fill – запълвате изображението с избран от вас цвят.

- Free Transform – опция за промяна размера и формата на картинката, като около него се появяват (отгоре, отдолу, отляво и отдясно) плъзгачи, които вие можете да местите в съответните посоки. Със задържане на клавиша Shift можете да уголемите или намалите равномерно изображението.

- Transform – има няколко опции за „трансформиране”:

Scale – върши същата работа като Free Transform.
Rotate – завъртане на изображението.
Skew – след избиране на тази опция чрез местене на плъзгачите в различните посоки може да се получи 3D изглед.
Distort – има почти същото предназначение като предишната опция, само резултатът от разместването на плъзгачите е малко по-различен.
Perespective – плъзгачите се местят респективно един спрямо друг. Ефектът е подобен на предишните 2 опции.

- Define Brush – ако например искате да създадете свой пакет от Photoshop четки, щраквате на тази опция и автоматично вашето изображение се превръща в четка, която като наименувате, вече можете да използвате.

- Define Pattern – по същия начин можете да създадете готов шаблон от вашето изображение, като изберете тази опция.

3. Image

От тук можете да направите корекция на образа, като например да промените/подмените цветовете или просто да коригирате размерите.

- Mode – промяна на цветовата гама.

- Adjustments:

Levels – Равнища на цветовете. Можете да променяте контраста и различните канали.
Hue/Saturation – Hue определя цвета, Saturation – колко наситен ще бъде той, a Lightness – колко ще бъде ярък.
Desaturate – прави снимката черно-бяла.
Invert – прави образа негатив.

- Duplicate – прави дубликат на вашето изображение като отваря нов документ.

- Image Size – промяна на размера на изображението.

- Rotate Canvas:

180° – завърта образа на 180°.
90° CW – завърта образа наляво под ъгъл 90°.
90° CCW – завърта образа надясно под ъгъл 90°.
Arbitrary – завърта образа под избран от вас ъгъл и посока.
Flip Canvas Horizontal – обръща образа хоризонтално.
Flip Canvas Vertical – обръща образа вертикално.

4. Layer

Това е менюто за създаване и коригиране на слоеве (layers).

- New – създава нов слой (layer).

- Duplicate layer – прави дубликат на избран от вас слой.

- Layer Properties – освен че можете да променяте името на слоя, чрез тази опция имате възможност и да му зададете цвят, като това може да ви послужи за улеснение (ако работите с голям брой слоеве).

- Layer Style – това е една от най-използваните опции във Photoshop. Оттук можете да изберете и съответно използвате различни по вид ефекти върху layer-а:

Drop Shadow – името говори само за себе си. Можете да приложите сянка към вашия обект, имайки на разположение няколко опции. От Blend Mode можете да промените вида на сянката – дали ще бъде мека, твърда или съвсем забележима. От Opacity променяте непрозрачността. От Angle – ъгъла на падане на сянката. Distance – на какво разстояние от обекта се намира тя. Spread – до колко да се разнесе. Size – съответно променяте размера. Contour – променя контурите на самата светлосянка.
Inner Shadow – вътрешна сянка. Създава ефект на вдлъбнатост на самия обект. Отново има познатите опции като ъгъл, размер, прозрачност и т.н.
Outer Glow – външен блясък. Освен познатите досега опции можете да смените цвета на осветление, като за тази цел си има gradient bar (когато стигна до Gradient Overlay ще обясня за какво иде реч).
Inner Glow – същото като Outer Glow, само че светлината е от вътре на самия обект.
Bevel and Emboss – общо взето това е опция за обработка на релефа и контурите на изображението, като за целта разполагате с няколко начина, които можете да изпробвате от менюто Style. Самата опция Bevel & Emboss разполага с 2 подопции – Contour и Texture, като от Texture можете да приложите и готова шарка.
Satin – честно казано и аз не съм много наясно за какво служи тази опция, но пък и досега не ми се е налагало да я използвам. Вижте я и проверете сами.
Color Overlay – избирате цвят, с който да припокриете обекта. Можете да промените непрозрачността.
Gradient Overlay – разполагате с една скала за промяна на цвета. Кликнете там, където пише Gradient, и ще ви се отвори нов прозорец, в който има няколко опции. Освен собственоръчно да нагласяте скалата, може да зададете и предварително направени градиенти като цъкнете върху стрелкичката горе в менюто Presets. Самата скала разполага с 4 слайдъра (2 отгоре и 2 отдолу), като ако цъкнете на някой от тях може да зададете цвят. Ако искате да използвате градиент от цвят към прозрачност трябва да зададете желания цвят в долния ляв и съответно да намалите на 0 непрозрачността на горния десен. Експериментирайте с цветовете и можете да получите чудесни градиенти, които чрез опцията Save да запазите и после по желание да използвате.
Pattern Overlay – от менюто Pattern можете да изберете шаблонна или създадена от вас (по-горе съм обяснил как) шарка.
Stroke – очертаване. Изберете цвят (Color), размер (Size), дали ще бъде отвътре, отвън или централно (Position), евентуално коригирайте непрозрачността (Opacity) и... воала! Smile

- Merge Down – слива слоя, на който сте, с този под него.

- Merge Visible – слива всички видими слоеве в едно.

- Flatten Image – върши приблизително същата функция като Merge Visible, но не отчита кои слоеве са видими и кои - не.

5. Select

- All – избира всичко.

- Deselect – премахва селекцията на обект.

- Reselect – селектира наново.

6. Filter

В това меню се намира едно наистина голямо разнообразие от ефекти, които можете да приложите към вашето изображение. Разполагате с няколко категории ефекти, като те биват най-различни: артистични, размазващи и изкривяващи образа. Такива, които го превръщат в скица, мозайка или стъкло. Други – създаващи източник на светлина. Наистина ефектите са много, затова няма да обяснявам за всеки по отделно, а ще оставя на вас сами да ги разучите.

7. View

- Zoom in – приближава гледната точка към обекта.

- Zoom out – отдалечава гледната точка от обекта.

- Actual Pixels – ако сте променили размерите на изображението чрез zoom-ване, с тази опция се възвръщат реалните размери.

- Show – опцията Grid създава координатна мрежа върху самия документ. Ако сте правили slices (ако сте нарязали цялото изображение на по-малки) с избиране на опцията Slices те се показват.

- Extras – показва/скрива избраните от менюто Show опции.

8. Window

Оттук можете да изберете коя лента с опции да се показва и коя - не. Разбира се, ако искате да вършите нещо с Photoshop, трябва задължително да ви бъдат отметнати с „тикче” опциите Tools и Options.

Менюто Help според мен е ясно, няма смисъл от разяснения.

Това е. В урока както виждате съм описал основните функции, нужни за работа за начинаещите.



Върнете се в началото Go down
http://www.freedrift.net/
 
[Урок] Основи на Adobe Photoshop – част 1
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» [Урок] Основи на сигнатурите
» Видео урок за инсталация на LFS 0.6
» Някой да разбира от Adobe After Effect
» Урок за Пушек!
» [Урок] Карбон

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
 :: Въпроси и отговори :: Уроци-
Идете на: